Get Adobe Flash player
Chcete dostávat informace o našich aktivitách?

konopím ke zdraví

Konopím ke zdraví
Bc. Hana Gabrielová a hosté
cyklus přednášek Konopí odvěký přítel člověka

Konopí je tradiční hospodářskou rostlinou, jejíž potenciál přináší pro současné environmentální i sociální problémy nejedno řešení. Široké možnosti využití konopí a jeho materiálů nabízí šanci pro naše zemědělství a průmysl, jejich zpestření a ozelenění.

V souvislosti s jeho rozmanitým využitím slyšíme o konopí stále častěji Obnovitelné konopné suroviny se stávají symbolem vysoké kvality, zdravotní nezávadnosti a trvanlivosti pro stavaře, výrobce rozložitelných plastů, přírodní kosmetiky či funkčního textilu. Konopí je zajímavé také z hlediska výživy vzhledem k jedinečnému nutričnímu složení konopného semínka. Stále větší pozornosti laiků i odborníků se těší i léčebné využití konopí.

Přesto je slovo konopí stále ještě opředeno mnoha předsudky a nepravdami. Následující setkání nabídnou těm, kteří se o konopí chtějí dozvědět více, komplexní přehled o současných trendech a možnostech využití této jedinečné rostliny.

Celkem pět setkání, která se uskuteční vždy třetí čtvrtek v měsíci od února do června, nabídnou seznámení s potenciálem hospodářského využití konopí jako potraviny, léku či stavebního materiálu.

Březnová lekce je zaměřena na využití konopí jako zdravé potraviny či doplňku pro předcházení a léčbě některých nemocí. Na setkání budete mít příležitost ochutnat některé z konopných potravin a seznámíte se s jejich významem např. při bezlepkové dietě, rekonvalescenci, sportu či v těhotenství. Na otázky, zda je u nás konopí jako lék legální či jak je to s dostupností konopí, přijde odpovědět Vendula Běláčková, mluvčí petičního výboru za léčebné konopí.

Kde: NOVÁ PLANETA, Nad Královskou oborou 220/33, Praha 7 Letná
Kdy: ve čtvrtek 21. března 2013 ** 18:30 – 21:00 h
Příspěvek: 250,- Kč / 1 přednáška, při předplacení všech 5 přednášek předem získáte bonus 250,- Kč na jakoukoliv akci v Nové Planetě
PŘIHLÁSIT

Organizuje o.s. Konopa ve spolupráci s firmou Hempoint a Novou Planetou. Vstupné bude použito na rozvoj občanského sdružení Konopa. Účastníci kurzu budou mít možnost získat zdarma členství v Klubu Konopa. Stávající členové Konopy vstupné 200,- Kč – http://www.konopa.cz/cs/o-nas/pridej-se.html
Za plnou účast na všech přednáškách obdržíte CERTIFIKÁT o účasti – stylově vytištěný na konopném papíře.

Další setkání v rámci cyklu Konopí odvěký přítel člověka
18.4. Sej konopí!
Zájemci o pěstování konopí si na své přijdou v dubnu, kdy setkání přinese zkušenosti s výběrem a přípravou půdy, výsevem, sklizní a následným využitím konopí. Setkání bude doprovázet série fotografií a krátkých videí z Čech i zahraničí. Budete mít také možnost získat semínka konopí pro vlastní výsev.

23.5. Konopný dům – sen nebo skutečnost?
V květnu se zaměříme na využití konopí jako stavebního materiálu. O přednostech konopného stavitelství přijde pohovořit předseda o. s. Konopa Michal Ruman, který vedl několik workshopů o využití konopí pro stavbu a rekonstrukci domů a sám v jednom takovém žije.

20.6. Ekologické souvislosti využití konopí
Jaký je vztah konopí, ekologického zemědělství, obnovitelné energetiky a lokální ekonomiky? Závěrečné setkání začlení konopí do kontextu přechodu k udržitelné ekonomice a společnosti. O našich potřebách a možnostech přijde hovořit Michal Ruman.

Předchozí sektání v rámci cyklu Konopí odvěký přítel člověka
21. 2. Konopí – odvěký přítel člověka
První únorová lekce bude věnována obecnému představení konopí jako tradiční rostliny a současně nás seznámí i s historickými událostmi, které vedly k jejímu zákazu. Na setkání pozveme manželé Trčkovi z o.s. Konopa, kteří se pátráním po kořenech konopí věnují v rámci své etnografické praxe. Prostor bude věnován i vašim dotazům a diskusi.

Víkendový seminář Vše o konopí aneb co vám ve škole o konopí zapomněli říct a měli byste to vědět