Get Adobe Flash player
Chcete dostávat informace o našich aktivitách?

Tvůrčí psaní

Tvůrčí psaní
dvoudenní kreativní seminář
lektor Jaroslav Pížl

Dvoudenní seminář tvůrčího psaní je zaměřen na práci s autorskými beletristickými texty a jejich tvorbu. Mimo vytváření povědomí o řemeslných zásadách psaní si klade za cíl ukázat tuto oblast kreativity jako možný zdroj sebepoznání a osobní konzistence.

Absolvujete řadu cvičení na koncentraci a uvolnění, na využití aktivní imaginace a na prověření své jazykové, vyjadřovací a fabulační vybavenosti.

V prvním dnu budete mít možnost prezentovat své dříve napsané texty. Ve formě přátelské a věcné reflexe k nim dostanete zpětnou vazbu od ostatních posluchačů a lektora. Prostřednictvím konkrétní reflexe učiníte řadu obecných zjištění a poznatků o psaní. Získáte náměty pro další možnou práci se svými texty vzhledem k jejich jazykovému a stylovému pročištění, zpřesnění stavby a hutnosti výpovědi.

Během druhého dne semináře se seznámíte s některými postupy, s jejichž pomocí lze prohloubit sebereflexi a imaginaci jako východiska inspirovaného stavu. Budete mít možnost prožít moment elementárního svobodného sebevyjádření formou textu, uvědomíte si spojitost mezi ním a promluvou, mezi svou vnitřní situací a textem jako jejím výrazem. Začnete chápat řečovou interpretaci textu jako způsob ověřování jeho funkčnosti. Tato část semináře bude akcentovat intuici, vnímavost a zaměří vaši pozornost na překryv tvůrčího psaní a dramatického oboru.

Kde: NOVÁ PLANETA, Nad Královskou oborou 220/33, Praha 7 Letná
Kdy: 23. a 24. listopadu 2013 * 10:00 – 18:30 h
Příspěvek: 2 500,- Kč
PŘIHLÁSIT

JAROSLAV PÍŽL

Narozen 1961 v Praze. Básník, prozaik, komponista, herec. Vystudoval herectví a autorskou tvorbu na Lidové konzervatoři u Dr. Ivana Vyskočila  a dějiny umění na filozofické fakultě UK.

V roce 1992 obdržel cenu Jiřího Ortena za svůj knižní debut Manévry. V průběhu devadesátých let vydal další čtyři sbírky poezie. Přednášel na autorských čteních v Německu, Rakousku, Dánsku, Francii a USA). V roce 2004 vydal v nakladatelství Petrov román Sběratelé knih, na který volně navázal o šest let později  titulem  Adrenalin.

V devadesátých letech realizoval pro Český rozhlas cyklus svých textů „Příhody Malého lucifera“ jako autorské dramatické pásmo s původní hudbou. Jako autor scénické hudby spolupracoval s Laurychovým divadlem a s filmovým režisérem Tomášem Vorlem (Smělé verše). Je autorem scénické hudby k divadelním inscenacím Prádlo, prádélko…a Carmen divadla PAP, s nímž v letech 2004 – 2006 vystupoval v improvizačních představeních. V roce 2004 zvítězil v pražském kole Slam poetry.

Řadu let působil pedagogicky na Konzervatoři J. Ježka v Praze, kde vyučoval  předměty hudebně-dramatického oboru. Od roku 2012 vede kurzy tvůrčího psaní pro vzdělávací centrum ACZ.